[183] Kinderszenen

Powstanie Warszawskie jest trudnym tematem tak do rozmów, jak badań i pisania o nim. Wersje tego, co się działo są sprzeczne, niejasne i trudno ustalić fakty. Od czasu do czasu jednak ktoś decyduje się podjąć tego trudnego tematu. Zrobił to również Rymkiewicz w swoim eseju historycznym o wątkach autobiograficznych, Kinderszenen.

Książka porusza tematykę Powstania Warszawskiego, ale także zwykłego życia dziecka w czasie wojny. Poznajemy codzienność ludzi i to jak wówczas wyglądało życie - opiekę nad zwierzętami, wyprawy na lodowisko, ale i obawę w trakcie niedzielnego spaceru, a także typowo wojenne wydarzenia, jak ostrzeliwania czy wybuch czołgu-pułapki na Kilińskiego. Kinderszenen przedstawia wiele faktów - historycznych, znanych z opowieści i doskonale opisuje Powstanie, jego chaos, problem z przepływem informacji, który mamy do tej pory. Przytacza wiele wersji tych samych wydarzeń, by ukazać niemożliwość dojścia do tego, co tak naprawdę się wówczas wydarzyło.

Kinderszenen chwilami czyta się naprawdę trudno, ponieważ stanowi płynnie pisany strumień myśli bez jakiegokolwiek podziału na akapity. W treści rozdziału autor potrafi kilkakrotnie zmieniać temat, o którym pisze, odbiega od niego i ponownie wraca. Przez to czytanie wymaga naprawdę dużego skupienia, by się nie zgubić i wszystko właściwie zrozumieć - nie jest to łatwa lektura.

Poza tym, że trudna jest naprawdę interesująca. Już nawet nie mówię o faktach historycznych, których wiarygodność jest niejednokrotnie podważana. Interesujące są wydarzenia prywatne i zwyczajne oraz to w jaki sposób odbiera je autor po wielu latach i znaczenie, jakie można im nadać. Interesujące jest to, że w zasadzie rzeczywistość wojenna niespecjalnie różni się od obecnej pod katem myśli i wielu zachowań ludzi. Pewnie, teraz strach jest mniejszy, nikt nie musi uciekać, jednakże relacje między rodzeństwem i opieka nad zwierzętami, a także to, jak ważne się stają w dzieciństwie, jest czymś tak naturalnym, że wielu współczesnych może przytoczyć podobne historie.

Kinderszenen jest ciekawą lekturą dla tych, którzy interesują się okresem wojennym i literaturą mu poświęconą, ale także tym, których interesuje po prostu człowiek - to jak postrzega świat, jak go rozumie i ocenia po latach.

Tytuł: Kinderszenen
Autor: Jarosław Rymkiewicz
Wydawnictwo: Sic!
Rok wydania: 2008
Liczba stron: 240

Komentarze

  1. Muszę koniecznie zapoznać się z tą książką. Kocham czytać wspomnienia ludzi z okresu drugiej wojny światowej, a mało jest naprawdę ciekawych pozycji o normalnych ludziach i ich codzienności. Zazwyczaj są to biografie zasłużonych wielkich bohaterów, które czyta się fenomenalnie, ale jednak zawsze brakuje mi spojrzenia na normalne życie szarego "Kowalskiego".

    http://bibliotekaksiazkowychrecenzji.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Uczta dla prawdziwych historyków :) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pozostawienie komentarza oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych przez system komentarzy Disqus, który jest ich administratorem.