[Do zobaczenia] Iron Man 2

Niedawno pisałam o pierwszej części cykl o Iron Manie i jak zapewne pamiętacie niezbyt mi się podobał. Czy z częścią drugą jest lepiej?


Starkowi udało się już w pojedynkę zaprowadzić pokój na Ziemi, ale to nie koniec wyzwań dla superbohatera. Wraz z jego kolejnymi dokonaniami pojawiają się nowe problemy - rząd nie jest zachwycony jego działaniami, stary wróg jego ojca  przypomniał sobie, że musi się zemścić a na dodatek mechaniczne serce okazuje się jednak szkodliwe... W jaki sposób Tony da sobie radę z nowymi problemami?

To, co bardzo mi się podobało, to ukazanie problemów wewnętrznych bohatera i tego, że chwilami nie radzi sobie sam ze sobą. Doskonale było to widać w jego zachowaniu, kiedy zdawał sobie sprawę z tego, że jego zdrowie jest w tak fatalnym stanie, że prawdopodobnie nie przeżyje. Fantastycznie też wypadł żal i konflikt z nieżyjącym już ojcem - Stark nawet po latach cierpi z jego powodu i widać jak duży ma to na niego wpływ. Tła psychologicznego w filmach o superbohaterach bardzo mi brakuje (narzekałam na to choćby przy X-Menach), ale Iron Man 2 pod tym kątem jest doskonały.

Tragicznie wypada za to rozwiązanie problemów zdrowotnych Starka. Tu się ciągną przez pół filmu, widzimy jak sobie nie radzi, jak się żegna z życiem, a potem wymyśla jak sobie z tym poradzić. Ot tak, po prostu i wychodzi mu to tak łatwo, jakby właśnie wpadł na to, że na śniadanie może zjeść płatki z mlekiem...

Wątek rosyjskiego naukowca, który pragnie zemsty też jest całkiem interesujący, choć dość przewidywalny - raczej nie da się nie wpaść na to co kiedy zrobi i dlaczego. Jednak dzięki niemu Stark ma po raz pierwszy równego sobie przeciwnika i wyzwanie jest bardzo wyraźne. Pojedynki między nimi są jednymi z najbardziej widowiskowych w tym filmie, ale biją tez na głowę walki z poprzedniej części. Do tego Ivan Vanko (Mickey Rourke) jest postacią świetnie zagraną - jego lekkie szaleństwo i poczucie wyższości są naprawdę bardzo wyraźne i wyczuwalne.

Iron Man 2 nie jest filmem idealnym, ale zdecydowanie lepszym niż część pierwsza. Ciekawszym, głębszym i bardziej interesującym. Tylko że wciąż daleko mu do innych filmów Marvela i w ich kontekście trudno go ocenić. Nie jest to pozycja czysto rozrywkowa, ale też głębia przekazu i podejście do tematu są za słabe, by traktować go poważnie.

Tytuł: Iron Man 2
Premiera: 30.04.2010 (PL) 
Reżyseria: Jon Favreau
Scenariusz: Justin Theroux

Iron Man ~ Incredible Hulk ~ Iron Man 2 ~ Thor ~ Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie ~ Avengers ~ Iron Man 3 ~ Thor: Mroczny świat ~ Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz ~ Strażnicy Galaktyki ~ Avengers: Czas Ultrona ~ Ant-Man ~ Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów ~ Doktor Strange ~ Strażnicy Galaktyki 2 ~ Spider-Man: Homecoming ~ Thor: Ragnarok ~ Black Panther ~ Avengers: Infinity War 1 ~ Ant-Man and the Wasp ~ Capitan Marvel ~ Avengers: Infinity War 2 ~ Strażnicy Galaktyki 3 ~
Seriale:
~Ągenci T.A.R.C.Z.Y. ~ Agent Carther 1,2 ~

Komentarze

  1. Z filmami superbohaterskimi od Marvela mam tak, że oglądałam prawie wszystkie, ale fabuły za nic nie pamiętam... Ot, taka kolorowa, przyjemna nawalanka, która po seansie szybko wylatuje z głowy. Ale mimo to je lubię :)

    OdpowiedzUsuń
  2. A mi się właśnie podoba najbardziej pierwsza część, a późniejsze mnie nudziły :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pozostawienie komentarza oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych przez system komentarzy Disqus, który jest ich administratorem.