[131] Ekspozycja

Mrozem zachwycają się wszyscy, a opisy jego książek zdają się potwierdzać, że powód jest. Fabuła na okładce opisana jest w sposób interesujący, wskazuje na wiele ciekawych wątków. Mam wrażenie, że jednak tylko wskazuje.

Czytając Ekspozycję strasznie się męczyłam. Naprawdę nie pamiętam, kiedy ostatnio tak długo i z takim trudem czytałam książkę. Aż sama się dziwię, że ją skończyłam, przeważył tylko to, że innej w pociągu nie miałam, a podróż trochę się dłużyła. Ale do rzeczy.

Mróz zaczyna ostro, rzucając czytelnika w wir wydarzeń. Od razu mamy trupa, mamy tajemnice, mamy komisarza, którego odwołuje się od sprawy. Fajnie, ale po takim początku można się spodziewać dużo ciekawych wydarzeń dalej. I na "spodziewać się" poprzestańmy, bo oczekiwań właściwie nie spełnia. Nadal dzieje się dużo, parę zwrotów akcji zaskakuje, ale w gruncie rzeczy dobrą połowę książki można usunąć bez szkody, bo wydarzenia tam opisane nic nie wnoszą. Za to nudzą koszmarnie i po cichu, wbrew rozsądkowi, zaczynałam liczyć, że kolejnej bijatyki Forst nie przeżyje. Niestety, dotrwał do końca. Wbrew logice, ale to akurat najmniejszy problem, bo wiele wydarzeń w Ekspozycji z logiką nie ma nic wspólnego.

Bohaterowie powieści też nie są zachwycający. Schemat, w jaki się ich wtłacza widać już na pierwszych stronach i utrzymuje się go do końca, właściwie nie wprowadzając cech charakterystycznych tylko dla nich. Mamy typowego gliniarza, typową dziennikarkę i ich relacje stają się jeszcze bardziej typowe, nie ma w nich nic zaskakującego. Początkowo nawet mi to nie przeszkadzało, bo liczyłam na dobrą fabułę, ale stopniowo wraz z uświadamianiem sobie, że to płonne nadzieje, moje podejście do postaci się zmieniało.

Długo męczyłam tę książkę i myślałam nad tym, co właściwie mi nie pasuje. Pozornie nie było tak źle, powieść rokowała nadzieje i nawet była przyzwoita. Koniec końców stanęło na tym, że po porostu nagromadzenie kiepskich, niedopracowanych elementów mnie przerosło i zmęczyło. Brakowało za to elementów dobrych, za które powieść można pochwalić.

Tytuł: Ekspozycja
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Filia
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 480

Trylogia z komisarzem Forstem:
~ Ekspozycja ~ Przewieszenie ~ Trawers ~

Komentarze

 1. Dzięki za recenzję – szkoda, że czas właściwie okazał się stracony, ale życzę udanych kolejnych lektur. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczerze nie przeczytałam ani jednej książki autora. To jest spowodowane tym "bumm". Fajnie, że piszesz o wadach,a nie tylko zaletach książki:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z autorem mam zamiar się zapoznać, jednak ze względu na wady, być może jako pierwszą lekturę, wybiorę coś innego.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ej nie strasz :D
  Bo ja chcę rozpocząć moją przygodę z polskimi autorami właśnie od książek Mroza :D
  Mam nadzieję że mi się spodoba i szkoda że tobie nie przypadłdo gustu :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo sprze czne opinie o Mrozie czytam i po niego sięgnę, ale mój sceptycym w stosunku do jego twórczości rośnie niestety.

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam wieeeele dobrego o tej książce. Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja zawsze czytam o książkach autora same superlatywy. Dobrze, że po niego nie sięgnęłam. Uff, wielkie dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 8. A mi się podobała, choć nie była jakaś genialna :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie była znakomita, ale mi się podobała :) Szkoda, że tobie nie.
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie!
  zaczytana-w-fantastyce.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Mi bardzo podobała się ta książka, na pewno sięgnę po inne powieści Mroza ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie miałam okazji przeczytać tej książki i teraz na pewno się zastanowię dwa razy, jeśli będę miała w planach po nią sięgnąć.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Niedawno przeczytałam i jestem zachwycona, podeszła pod mój gust idealnie ;) Mróz potrafi zaskoczyć.
  ściskam :*
  Latające książki

  OdpowiedzUsuń
 13. Jestem bardzo ciekawa tej książki, bo z tego co zauważyłam to zdania są podzielone. Jednym się podoba, innym nie. Zastanawia mnie do której grupy ludzi będę należeć :D Pozdrawiam i dziękuje za odwiedzenie mojego bloga :*

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pozostawienie komentarza oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych przez system komentarzy Disqus, który jest ich administratorem.