[118] Mara Dyer: Przemiana

Pamiętacie jak parę miesięcy temu narzekałam na pierwszy tom Mary Dyer? Uznałam ją wtedy za tak bardzo przeciętną książkę, że bardziej się nie da i naprawdę nie chciałam jej czytać dalej. Namawialiście mnie wtedy, żebym jednak dała jej szansę i stwierdziłam, że może kiedyś. Kiedyś nadeszło szybciej niż się spodziewałam i nie żałuję.


Zacznijmy od tego, że Przemiana nie jest już paranormal romance. W ogóle z wątkiem romansowym tej książce już nie po drodze, bo chociaż Mara kocha Noah, to jednak romans miedzy nimi nie rozwija się, ba, idzie nawet wstecz. Relacje między bohaterami cierpią z powodu oschłości obu stron, której przyczyną strach przed zbliżeniem. Do tego dochodzą wątki, które nawet Noaha zmuszają do zastanowienia nad stanem Mary... Krótko mówiąc - bohaterowie mają większe problemy niż miłość.


Czym zatem jest Przemiana, skoro nie romansem? Horrorem i takim całkiem niezłym. Nieprzewidywalnym, mogącym budzić grozę. Takim, którego naprawdę nie  ma się ochoty odkładać, bo napięcie i tajemniczość fabuły, sprawiają, że nie da się zająć czymś innym. Czyta się więc w nocy, z pewną dozą lęku przewracając kolejne strony. A powodów do lęku jest całkiem sporo, bo autorka doskonale łączy upiorne wątki paranormalne z całkiem racjonalnymi, psychologicznymi.


W recenzji poprzedniego tomu pisałam o przewidywalności, temu tego zarzucić nie mogę. Sama nie wierzę, że to piszę po okropnym pierwszym tomie serii, ale tak naprawdę jest. Nie byłam w stanie powiedzieć, co będzie dalej, Hodkin tak doskonale poprowadziła akcję, że nie potrafiłam nawet ocenić głównych bohaterów - nawet czytelnik zastanawia się, czy Mara zwariowała, bo informacje, które do niego docierają nie są jednoznaczne. Nie jest jedyną trudną do oceny postacią, bo i nad pozostałymi często się zastanawiałam.

Zakończenie natomiast było tak mistrzowskie, że nie sposób go opisać. I nie wiem, co powiedzieć, by nie zdradzić zbyt wiele. Cieszę się tylko, że miałam pod ręką kolejny tom i dzięki temu mogłam czytać dalej. Tym razem polecam, seria jednak warta uwagi.

Autor: Michelle Hodkin
Tytuł: Mara Dyer. Przemiana
Wydawnictwo: YA!
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 478
Mara Dyer:
~ Tajemnica ~ Przemiana ~ Zemsta

Komentarze

 1. Muszę to w końcu przeczytać! Jednak cały czas mam za mało czasu! Ja chcę już feriee! :D
  Buziaki,
  SilverMoon z bloga Fantastyczne książki

  OdpowiedzUsuń
 2. Mamy dokładnie takie same zdanie o tej serii. Uprzedzam, że zakończenie serii z lekka rozczarowujące, ale mimo wszystko ciekawie wymyślone ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam już zakończenie. Ciekawe, dość nietypowe :)

   Usuń
 3. Właśnie próbuję przekonać się do pierwszego tomu, który niekoniecznie mnie zachęca, ale skoro kontynuacja jest lepsza być może sięgnę wkrótce!

  Pozdrawiam! ;)
  http://myfantasticbooksworld.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Skusiłabym się, ale mam tak mało czasu. Do tego musiałabym zacząć od pierwszego tomu, który nie zachęca mnie. Muszę się zastanowić, ale nie powiem - recenzją mnie zaciekawiłaś. :)
  Pozdrawiam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Okładka od razu nasuwa skojarzenia z paranormal romance :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo, ale to bardzo intryguje mnie ta seria, więc na pewno zapoznam się z nią - mam nadzieję, że jak najszybciej :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Miałam możliwość wymiany na te książkę, a jednak wzięłam inną i trochę żałuję, ale to nic bo moze kiedys sie uda przeczytać :D

  Buziaki
  http://coraciemnosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Miałam podobnie - pierwszy tom może nie wydał mi się beznadziejny, ale dość przeciętny i niezadowalający. Drugi za to mnie zachwycił. :D Zdecydowanie w tej serii każda odsłona jest zupełnie inna pod względem klimatu, gatunku i pomysłu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam pierwszy tom tej trylogii na swojej półce, jednak nie miałam jeszcze okazji, żeby po niego sięgnąć. Myślę, że na feriach nadrobię wszystkie zaległości :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja już dawno jestem po tej serii, zrobiłam jednak głupotę, bo przez przypadek zaczęłam od 2 tomu. Gdy chciałam wziąć kolejną część dowiedziałam się prawdy :D Jednak i tak powróciłam do cz. 1. Masz rację, że "Przemiana" jest o wiele lepsze :) !
  Pozdrawiam

  http://rosti367-recenzje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pozostawienie komentarza oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych przez system komentarzy Disqus, który jest ich administratorem.