Do zobacznia: Borgman

Od czasu do czasu lubię obejrzeć filmy bardzo specyficzne, bardzo dziwne i w pierwszym momencie nie do końca zrozumiałe. Taką potrzebę kiedyś zaspokoiła "Zabójcza opona" (podobno na trzeźwo tego oglądać nie można, ale dałam radę), a ostatnio "Borgman". Nie był tak dziwny jak film o oponie, ale też dał radę.


Film zaczyna się dziwnie (początkowo to słowo-klucz, którym można opisać w filmie właściwie wszystko) - od polowania księdza w lesie na ukrytych pod ziemią ludzi. Kim są ci ludzie nie wiadomo, o co chodzi z księdzem też nie bardzo. Później główny bohater krąży po okolicy i szuka miejsca, w którym będzie mógł się zatrzymać i tak trafia do nowobogackiej rodziny. Najpierw zostaje pobity przez pana domu i wzbudza wyrzuty sumienia w jego żonie, znajduje się pod jej opieką, następnie zostaje zatrudniony jako ogrodnik. 

Właściwie przez większą część filmu zastanawiałam się o co chodzi, bo że o coś to pewne - film zdecydowanie nie jest z tych łatwych, przy których miło spędza się wieczór. Przeciwnie, jest tak przesycony ukrytymi znaczeniami i symbolizmem, że właściwie każdą ze scen można rozkładać na czynniki pierwsze i analizować godzinami. Sens ogólny filmu jest stosunkowo łatwy do odkrycia - pokazuje jak mało dziś człowiek myśli, jak łatwo nim manipulować i że jego życie tak naprawdę niewiele znaczy, jest zwykłą egzystencją pozbawioną głębi do tego stopnia, że nawet śmierć traci znaczenie. Pojawia się klasyczny motyw świata jako teatru i ludzi-marionetek bezsilnych wobec woli reżysera, jednak tym razem bezsilność zdaje się być wolą człowieka, który chce być marionetką. Tylko tu jest jeden haczyk - tak ja to widzę, jest to tylko część dostrzeżonego przeze mnie przekazu, a każdy z Was oglądając film może dojść do innego wniosku. "Borgman" zadaje wiele pytań, daje wiele okazji do interpretacji, ale tak naprawdę nie odpowie na nie i nie da żadnego znaku, że domysły były słuszne. 

Film jest trudny w ocenie i ciężko go zakwalifikować do kategorii dobry/zły. Pod tym kątem mogę powiedzieć tylko, że jest nieprzeciętny i interesujący, zmusza też do wysiłku intelektualnego. Mnie się podobał, ale to typ filmów, które nie trafią do wszystkich.

Tytuł: Borgman
Premiera: 2013

Komentarze

 1. Jak nie mogę znaleźć filmu dobrego to oglądam Supernatural, i po problemie :D
  Pozdrawiam serdecznie ;*
  http://ravenstarkbooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj, cięzki trochę ten film... Raczej na pewno nie skuszę się na obejrzenie go.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś oglądałam często takie filmy, a później stwierdziłam, że jednak wolę poświęcić ten czas na rozrywkę :)
  Nie mówię, bo czasem obejrzę coś tam, ale tak jak koleżanka wyżej, jak już nie mam co oglądać, włączam sobie Supernaturalsów. Ostatnie sezony już trochę naciągane, wolę te wcześniejsze, ale i tak miło popatrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio w ogóle nie mam czasu na oglądanie filmów, bo obowiązki szkolne pochłaniają większą część mojego czasu :D
  Aleja Czytelnika

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pozostawienie komentarza oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych przez system komentarzy Disqus, który jest ich administratorem.